12 kwietnia 2024

PCmet.pl

Zadbaj o swój komputer

Neuralink opracowało chip łączący się z mózgiem

Elon Musk przedstawił przyszłość ludzkości

Elon Musk jest współzałożycielem technologicznej firmy Neuralink, która zaprezentowała nowoczesny chip, którego zadaniem jest bezpośrednie połączenie się z mózgiem człowieka. Na chwilę obecną testowany jest na zwierzętach, gdzie według doniesień, żadne wykorzystane zwierzę nie ucierpiało przy przeprowadzanych eksperymentach.

Jak działa tajemniczy chip i do czego może służyć?

Po otwarciu czaszki, niewielki chip zostaje precyzyjnie połączony z mózgiem za pomocą setek mikroskopijnych kabli.
Nowa technologia, która obecnie jest w fazie testów, umożliwia dokładne badanie funkcji życiowych organizmu, poznawanie jego temperatury oraz odczytu pobudzenia poszczególnych rejonów mózgu.

Sposoby na przegrzewającego się laptopa

W dalszej perspektywie ma pomagać ludziom sparaliżowanym. Za pomocą chipa będą mogli zdalnie sterować urządzeniami elektrycznymi, komputerami, a także relaksować się przy grach komputerowych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe ma być sterowanie protezami i sztucznym ciałem oraz komunikowanie się z otoczeniem. Według słów Elona Muska, możliwe będzie nawet całkowite odzyskanie władzy w ciele.
Drugą intrygującą cechą chipu jest podnoszenie inteligencji ludzi. Nowa technologia poprzez pobudzanie mózgu będzie w stanie poprawić pamięć, zdolność logicznego i abstrakcyjnego myślenia oraz umiejętność wykorzystywania przyswojonej wiedzy. Zdaniem Elona Muska może to pomóc w zwalczeniu nadchodzącej inwazji sztucznej inteligencji.
Eksperci z Neuralink twierdzą, że dzięki ich innowacyjnemu wynalazkowi ludzkość będzie mogła posunąć się o krok dalej. Dzięki chipowi możliwe ma być przenoszenie osobowości człowieka do komputera czy nawet do nowego ciała. Miałoby to zapewnić swojego rodzaju życie wieczne i wyeliminować problem chorób, głodu i śmiertelności człowieka.

Przyszłość jak z filmu

Chociaż brzmi to jak scenariusz science fiction, to pomału staje się realną kwestią. Coraz mniej jest w nim fikcji, a coraz więcej nauki. Już w najbliższych latach możemy być świadkami ogromnego przełomu technologicznego, który na zawsze odmieni życie na Ziemi.

Copyright © All rights reserved.