16 czerwca 2024

PCmet.pl

Zadbaj o swój komputer

Jak wspomóc swoje oczy w pracy przed komputerem?

Długie godziny spędzone przed komputerem lub innym urządzeniem nie są obojętne dla oczu. Często nie mamy na to wpływu, gdyż taka jest forma naszej pracy. Jednak jak pomóc swemu narządowi wzroku, aby pozostawał w dobrej kondycji przez długie lata?

Praktyczne porady

Po pierwsze profilaktyka. Regularne badanie wzroku pozwala wcześnie wykryć wady, a także wiele innych chorób okulistycznych i nie tylko. Podczas badania okulista udzieli cennych rad, dostosowanych indywidualnie do naszych potrzeb.

Przy dbaniu o oczy ważne jest, aby dieta była bogata w kwasy omega-3, luteinę, cynk, antocyjany oraz witaminy A, E oraz C. Składniki te dostarczane są razem z m.in. orzechami, pestkami słonecznika, borówkami, jagodami, aronią, czarnym bzem, rybami. Dodatkowo wspomóc oczy może tran z rekina.

Zasady w trosce o wzrok

Sama dieta i profilaktyka nie będzie owocna bez przestrzegania konkretnych zasad dotyczących korzystania z komputera. Oto lista najważniejszych, które podpowiedzą jak dbać o oczy:

  1. Pracując, odrywaj wzrok od ekranu przynajmniej co 20 minut i patrz co najmniej przez pół minuty w najdalszy dostępny wzrokiem punkt.
  2. Patrząc w monitor nie zapominaj o mruganiu, gdyż w czasie pracy przed komputerem częstotliwość mrugania spada z 8-12 do 3-4 razy na minutę. Powoduje to ścieńczenie przedrogówkowego filmu łzowego, co następnie może stać się przyczyną suchości oczu.
  3. Używaj kropli nawilżających, tzw. „sztucznych łez”, które zapobiegną podrażnieniom.
  4. Dbaj o kondycję oczu także np. poprzez masaż powiek, który należy wykonywać 3 razy w tygodniu, masując powieki okrężnymi ruchami.

Dbając o całe ciało nie wolno zapomnieć o oczach, dzięki którym możemy podziwiać świat i wykonywać swoje zajęcia. Dzięki stosowaniu się do powyższych rad, będą Ci wzorowo służyły przez wiele lat!

Źródło: medycznie.pl

Copyright © All rights reserved.