24 lipca 2024

PCmet.pl

Zadbaj o swój komputer

Sposoby na przegrzewającego się laptopa

Laptopy do gier są bardzo wydajne i idealne dla użytkowników, którzy chcą być w stanie grać w dowolnym miejscu, ale jedną z ich wad jest to, że są bardziej podatne na przegrzanie i mogą nawet powodować problemy z powodu wysokich temperatur. Jeśli twój laptop staje się zbyt gorący – niezależnie od tego, czy jest to gra czy nie – w tym artykule pokażemy ci, co możesz zrobić, aby go naprawić, w tym jak zmienić jego pastę termiczną.

Laptop, który staje się zbyt gorący generuje kilka problemów: wentylatory działają bardzo szybko i robią dużo hałasu, może być niewygodnie położyć nadgarstki na nim, aby grać lub pisać z powodu ciepła, a nawet może się wyłączyć z powodu temperatury.

Wyczyść zewnętrzne zabrudzenia laptopa

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest powierzchowne czyszczenie laptopa w celu usunięcia ewentualnych zatorów w jego obszarach wentylacyjnych. W tym celu najlepiej jest użyć sprężonego powietrza w sprayu, zwracając uwagę na to, gdzie znajdują się wloty powietrza i nanieść je tam, a nie na wyloty (brud wyjdzie przez wyloty).

Robiąc to pamiętaj, że jeśli zrobisz to dobrze, z kratek wylotowych laptopa wyjdzie sporo brudu, więc włóż tam szmatę (blisko, nie przyklejoną) lub coś innego, aby nie zabrudzić wszystkiego dookoła. Można również zastosować sprężone powietrze na kratkach wylotowych, a następnie powtórzyć czynność na kratkach wlotowych, aby uniknąć pozostania brudu w środku. Skorzystaj z tego i wyczyść całą powierzchnię zewnętrzną ściereczką z mikrofibry.

Użyj bazy chłodzącej

Laptopy zazwyczaj mają małe gumowe „nóżki”, które oprócz tego, że zapobiegają zbytniemu przesuwaniu się laptopa z miejsca, podnoszą go o kilka milimetrów, aby umożliwić przepływ powietrza w jego dolnej części. Jednak przestrzeń ta jest zwykle dość ograniczona, więc dodanie podstawy chłodzącej zwykle bardzo pomaga w poprawie temperatury. Może się to wydawać nieoczywiste, ale użycie podkładki chłodzącej może poprawić temperaturę pracy laptopa nawet o 10ºC w najlepszym przypadku.

Wymiana pasty termicznej i czyszczenie wnętrza laptopa

Teraz przychodzi trudna część i należy pamiętać, że w większości przypadków zrobienie tego unieważnia gwarancję producenta, więc zalecamy, aby nie robić tego, jeśli jesteś niedoświadczony lub jeśli laptop jest nadal na gwarancji. W każdym razie, rób to na własne ryzyko.

Potrzebne materiały

Śrubokręty.
Pasta termiczna.
Ściereczka z mikrofibry.
Sprężone powietrze

Oczywiście śrubokręty będą potrzebne zarówno do zdjęcia dolnej pokrywy laptopa, jak i do demontażu jego radiatora. Typ śrubokręta będzie zależał od laptopa i rodzaju śrub, które są użyte, więc nigdy nie zaszkodzi zaopatrzyć się w zestaw śrubokrętów, który obejmuje wszystkie typy i rozmiary.

Jeśli zamierzasz wymienić pastę termiczną, oczywiście będziesz musiał dokupić również ten element. To nie jest drogie i masz dziesiątki dostępnych marek i modeli, ale zalecamy, aby nie skąpić i kupić wysokiej jakości pastę, ponieważ nie wykonuje się tego procesu często (co najwyżej kilka razy w życiu laptopa).

Rozmontuj laptopa i wyczyść jego wnętrze

Zdejmowanie dolnej pokrywy laptopa jest zazwyczaj bardzo proste. Odwróć go do góry nogami, aby uzyskać dostęp do dna, usuń wszystkie śruby, które widzisz i umieść trochę ciśnienia na pokrywie, aby ją usunąć. W niektórych laptopach jest to nieco trudniejsze i trzeba użyć płaskiego śrubokręta lub na przykład dowodu osobistego itd.

Copyright © All rights reserved.