16 czerwca 2024

PCmet.pl

Zadbaj o swój komputer

Jak wiarygodnie zmierzyć zużycie energii przez komputer PC

Komputery są już integralną częścią dzisiejszego społeczeństwa. Używamy ich niemal do wszystkiego, od pracy po rozrywkę, portale społecznościowe, rozmowy z przyjaciółmi i wszystko inne, co można sobie wyobrazić. Komputery PC to niezwykle potężne i wszechstronne maszyny, zdolne do wykonywania niesamowitych zadań, które uważamy za codzienne, ale czy wiesz ile kosztuje cię to w kategoriach zużycia energii? W tym artykule opowiemy, jak można wiarygodnie zmierzyć zużycie energii przez komputer.

Jeśli używasz komputera do podstawowych zadań, takich jak edytowanie tekstu i korzystanie z sieci społecznościowych, istnieje prawdopodobieństwo, że twój komputer nie zużywa zbyt wiele energii. Jednak bardziej wymagające zadania, takie jak edycja wideo lub gry, mogą powodować znaczny wzrost zużycia energii, co w końcu uwidacznia się w rachunkach na koniec miesiąca.

Narzędzia, które pomogą ci zorientować się w sytuacji

Jednym z najprostszych sposobów, aby obliczyć „mniej więcej” zużycie komputera jest użycie jednego z wielu narzędzi, które można znaleźć w sieci, takich jak kalkulatory zużycia, które są również darmowe w większości przypadków. W tych narzędziach możesz wprowadzić sprzęt, który posiadasz, a one powiedzą ci jaką moc zużywa twój komputer, ale nie jest to wiarygodna wartość, którą możesz zmierzyć, aby dokonać dokładnych obliczeń, a zatem, chociaż mogą one służyć do przedstawienia uśrednionej wartości, nie podadzą ci dokładnego zużycia.

Testy i recenzje sprzętu komputerowego

Jak wiarygodnie zmierzyć zużycie energii przez komputer PC

Jedynym sposobem na dokładne i wiarygodne zmierzenie zużycia energii przez komputer jest użycie zewnętrznych narzędzi, tj. mierników mocy. Najtańszą opcją jaką masz jest zakup miernika ściennego, który podłącza się do gniazdka ściennego i do tego podłączasz listwę zasilającą komputer, która obejmuje wieżę, monitor i jeśli masz głośniki lub inne urządzenia peryferyjne, które są podłączone do prądu.

Większość z tych mierników jest dość dokładna, a oprócz pomiaru obecnego zużycia w każdym czasie, pozwalają skonfigurować koszt kWh energii elektrycznej i obliczają łączny koszt.

Można kupić całkiem kompletne modele za niewielkie pieniądze. Istnieją również inne modele, które nie mają ekranu do wyświetlania danych, ale można je połączyć z aplikacją na smartfonie, aby pokazać zużycie, wykresy, a w rzeczywistości większość z nich pozwala również na kontrolę, aby wyłączyć i włączyć miernik do woli.

Można również użyć multimetru cęgowego, który wskaże chwilowy pobór prądu w danym momencie poprzez przyłożenie cęgów do kabla zasilającego. Te zaawansowane narzędzia podadzą ci wiele danych elektrycznych oprócz zużycia, takich jak napięcie lub natężenie prądu, ale zazwyczaj nie obliczą zużycia w kategoriach pieniężnych, a ponadto byłoby dość niewygodne mieć je zawsze włączone, aby dokonać ręcznych obliczeń.

Krótko mówiąc, jeśli chcesz zmierzyć rzeczywiste zużycie energii przez twój komputer, najlepszą opcją jest zakup ściennego miernika mocy, ponieważ oprócz tego, że jest to najbardziej niezawodna i łatwa w użyciu opcja, jest również najtańsza. Jednakże, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, zawsze można skorzystać z narzędzi online, które, choć są dość wiarygodne, jak powiedzieliśmy wcześniej, służą jedynie do zorientowania się, a nie do poznania rzeczywistego zużycia sprzętu.

Copyright © All rights reserved.